Yumurtalık Kistlerinin Tedavi Süreci

Yumurtalık Kisti Tedavi Süreci

Yumurtalık kistleri farklı şekillerde tedavi edilebilen rahatsızlık türlerinden birisidir. Çeşitli yollarla yumurtalık duvarına yapışan ve burada sıvı birikimi ile genişlemeye başlayan kist türleri farklı şekiller ile bulunduğu bölgeden alınabilir. Cerrahi yöntemler ile alınmasının başarı oranı oldukça yüksektir. Bu nedenle doğal tedavi yöntemleri ile uzun süre uygulama yapmaktansa cerrahi yöntemleri kullanmak daha akılcı bir yöntemdir. Ancak kistin gelişimi henüz ilk evredeyse bunun için doğal tedavi yöntemlerini kullanmak yeterlidir. Yumurtalık kisti türü olan çikolata kistinde de durum aynıdır. Çikolata kisti diğer kist türlerine nazaran biraz daha orta düzeyde olumsuz etki yaratır. Bazı kist türlerinin kanser gibi ağır sonuçları ortaya çıkardığı bilinirken çikolata kistinin sadece şiddetli ağrı gibi semptomlar gösterdiği gözlemlenmiştir.

Endometriozis Nasıl Gelişir

Endometriozis bir yumurtalık kisti türüdür. Gelişim süreci uzundur. Fakat yumurtalık duvarına yapışan endometriyal hücreleri buradaki döngüyü önemli oranda etkiler. Yumurtalığın kırılmasını, vücuttan atılmasını ve yumurta üretimini doğrudan etkileyen çikolata kisti gebe kalmama gibi belirtiler gösterebilir. Yumurtalık kistine sahip olan kadınların ilgili belirtileri gördüğü andan itibaren hızla destek alması gerekir. Özellikle erken tanı konulması tedavi süreci açısından çok önemlidir. Erken tanı konulduktan sonra tedavi süreci başlatılır. Yumurtalık kistinin tedavi sürecinin uzatılmaması en önemli kuraldır. Gelişim sürecine bağlı olarak farklı tedaviler uygulanabilir. Yumurtalık duvarına yapışan ve büyümeye başlayan kist ilk aşamada doğal yöntemler ile tedavi edilebilmektedir.Sonraki aşamalarda cerrahi yöntemler kullanılabilir.

Endometriozis Belirtileri Nelerdir

Endometriozis rahatsızlığı farklı türde belirtiler gösterebilir. Aynı zamanda rahatsızlığa ait belirtilerin her kadında farklı oranda etki gösterdiği biliniyor. Kadınların direnci bu konuda önemli bir etkendir. Hassas kadınların ilk evrede dahi şiddetli ağrı çektiğini görmek mümkündür. Ancak bu rahatsızlığın ortalama ağrı eşiği çok fazla değişkenlik göstermez.

Çikolata Kistinin belirtileri;

  • Çikolata kisti rahatsızlığı şiddetli ağrılara sebep olabilmektedir. Bel bölgesinde ağrı, karın bölgesinde ağrı, baş ağrıları ve tuvalete çıkarken ağrı yaşama gibi problemler görülebilir.
  • Çikolata kisti rahatsızlığında cinsel ilişki yaşarken ağrı çekmek mümkündür.
  • Çikolata kisti işinin yorgun düşmesine ve iştahının kesilmesine neden olur. Aynı zamanda mide bulantısı yaşandığı gözlemlenmiştir.

Yukarıdaki belirtilerin dışında çeşitli semptomlar görmek mümkündür. İlgili belirtiler görüldüğü takdirde uzman doktora başvurulması gerekir.

Endometriozis Teşhis Yöntemleri

Çikolata kistinin teşhis edilebilmesi için uzmanların çeşitli uygulamalar yapması gerekir. Bu uygulamalar belirli aşamalarda değişkenlik gösterebilir. Fakat genel olarak uygulanan 3 farklı yöntem vardır. Her bir aşamada bulgular değerlendirilir ve kesin olarak tanı konulabilmesi için tüm aşamaların uygulanması gerekir. Endometriozis teşhis yöntemleri arasında yer alan ilk uygulama hastalığın hikayesini ve şikayetleri dinlemektir. Bu aşamadan sonra el ile muayene yapılır. Son aşamada ise kişinin MR çektirmesi istenir. MR sonuçları ile birlikte elde edilen tüm bulgular değerlendirilir. Tüm bu bulguların değerlendirilmesinin ardından tanı konulur ve hangi tedavi yönteminin kullanılacağı belirlenir. Uzman doktor bu aşamalarda sizlere detaylı olarak bilgi verecektir.

Çikolata Kistinin Tedavisi

Çikolata kisti rahatsızlığı farklı tedavi şekillerine sahip olan rahatsızlık türlerinden birisidir. Tedavi için uygulanan yöntemler ağrısız ve acısızdır. Sadece cerrahi yöntemde psikolojik olarak etkilenen hastalar olduğu gözlemlenmiştir. Bunun içinde lokal anestezi yapıldığı için herhangi bir ağrı yaşandığı ifade edilmemiştir. Doğal yöntemlerde ise daha uzun süreli uygulamalar yer almaktadır. Tüm bu uygulamalar kistin büyüklüğü ve oradan nasıl alınabileceği ile ilgili olarak şekillenir. Uygun olan tedavi yöntemi uzman doktor tarafından belirlenir.

Etiketler
Daha Göster