Endometriozis Tanımı, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Tıptaki adı ile endometriozis rahatsızlığının çikolata kisti olarak adlandırıldığı bilinmektedir. İlgili rahatsızlık yumurtalıkta meydana gelen keseciklerin oluşturduğu kist türlerinden birisidir. Adet döngüsü ile alakası olmayan kist türü olan çikolata kisti tedavi edilebilir rahatsızlıklar arasındadır. Fakat çikolata kistinin semptomları arasında şiddetli ağrı gibi çeşitli reaksiyonlar bulunur. Bu tür durumlarda uzman hekimden yardım almak gerekir. Aynı zamanda uzman doktorların yakından takibi ile birlikte rahatsızlığın kısa sürede ortadan kaldırılması mümkündür. Rahatsızlığın ilerlediği aşamalara bağlı olarak doktorlar tarafından doğal tedavi yöntemleri ve cerrahi yöntemler önerilir. 2011 yılında yapılan analize göre dünya üzerinde yaklaşık 15 milyon kadının bu tür rahatsızlıklarla karşıya karşıya kaldığı biliniyor. Çikolata kisti kadınlar için önemli bir sağlık problemi olarak ciddiyetini koruyor.

Endometriozis Nedenleri

Endometriozis, uterusun endometrium ile kaplanması ile ortaya çıkmaktadır. Ana nedeni de bu şekildedir. Endometriozis zaman içerisinde yumurtalık etrafında meydana gelen kesecikler ile belirginleşir. Aynı zamanda rahatsızlık gelişim göstererek kişinin şiddetli ağrılar çekmesine neden olduğu görülür. İlgili rahatsızlığın oluşum nedenlerine bağlı olarak hastalığın gelişme süreci yakından takip edilmelidir. Birçok kist türü olduğundan çikolata kistinin tanısının konulabilmesi için oluşum nedenlerinin tam ve eksiksiz bir şekilde bilinmesi gerekir. Eğer endometriozis olarak net bir tanı konulacaksa bunun uzman doktorlar tarafından yapılması en uygun seçenektir. Tanı konulması için yapılacak muayeneler ise çeşitli seçenekler ile hasta üzerinde uygulanır. Tedavi süreci kadar önemli olan erken tanı, hastaların daha faza acı çekmemesi için kritik bir ayrıntı olarak vurgulanır.

Çikolata Kisti (Endometriozis) Hastalığının Belirtileri

Endometriozis rahatsızlığının belirtileri çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Fakat bu yönde şikayeti olan kadınların ortak paydada buluştuğu bazı noktalar vardır. Aynı zamanda uzman doktorlar tarafından belirtiler vurgulanmış olup ilgili belirtiler görüldüğü takdirde hekime başvurulması gerektiğinin altı çizilir.

Endometriozis’in belirtileri şu şekildedir;

  • Şiddetli karın ağrıları
  • Adet dönemlerinde ağrı yaşanması
  • Bel bölgesinde ağrı yaşanması
  • İştahsızlık
  • Mide bulantısı
  • Tuvalete çıkamama sorunu
  • Cinsel hayatın büyük oranda zarar görmesi, cinsel isteksizlik veya birliktelik öncesinde/sırasında şiddetli ağrı

Yukarıdaki belirtiler rahatsızlığın tanımlanması açısından önemlidir.

Çikolata Kisti Tedavisi (Endometriozis Tedavisi)

Endometriozis rahatsızlığının tedavisi mümkündür. Doğru tedavi yöntemi uzman doktorların yapacağı testler sonucunda belirlenir. Bu nedenle ilgili testlerin eksiksiz bir şekilde yapılması gerekir.

Tedavi Yöntemleri:

  • Laparoskopik; Kritik cerrahi tedavi yöntemidir. Göbek bölgesinin altından müdahale yapılarak ilgili noktadaki keseciklerin ortadan kaldırılması sağlanır.
  • İlaç ile Tedavi; Endometriozis teşhisi ve tedavisinde hızlı sonuç almak için ilaç takviyesi yapılabilir. İlaç takviyeleri tedavi sürecini hızlandıracaktır.
  • Alternatif Tıp; Tıp dalının yetersiz kaldığı alanlarda uygulanan alternatif tıp yöntemleri kullanılabilir. Akupunktur gibi yöntemlerin yanı sıra doğal tedavi yöntemleri olan bitkisel çaylar da kullanılabilir.

Çikolata Kisti Tedavisi Sonrası

Çikolata kisti tedavisinin ardından oluşabilecek komplikasyonlar yakından takip edilmelidir. Tedavi sürecinin ardından hastanın yavaş yavaş normal yaşantısına döndüğü ve kendisini sağlıklı hissettiği gözlemlenecektir. İlaç ile tedavi ve bitkisel tedavi yöntemlerinde bu süreç biraz uzayabilir. Ancak cerrahi uygulamalarda tedavi sonrası süreç çok kısa bir sürede sağlıklı birey olmanızı sağlayacaktır. Uygulamaya göre değişkenlik gösteren tedavi sonrası süreç bireyin direncine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Eğer kişi hassas bir yapıya sahipse şiddetli ağrıların belirli oranda azaldığı gözlemlenir. Ancak kişi daha dirençli ise ağrıların azalma süreci onu yıpratmayacaktır. Bu nedenle tedavi sonrası süreçte uzman doktor gözetiminde olmak son derece önemlidir.

Etiketler
Daha Göster