Endometriozis Rahatsızlığının Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Endometriozis Rahatsızlığının Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Endometriozis rahatsızlığı ile birlikte kadınların zorlu bir süreç yaşadığı bilinmektedir. Özellikle yumurtalık bölgesinde meydana gelen kistler kadınların yaşam kalitesini önemli oranda etkiler. Günlük olarak yoğun tempoda çalışan kadınların zorluk çektiği konuların başında gelen yumurta kisti rahatsızlıkları, psikolojik olarak kişiyi yıpratan bir rahatsızlıktır. Sadece şiddetli ağrılar ile değil çeşitli semptomlar dahilinde de kadınların büyük bir zorluk çektiği gözlemlenmiştir. Bu gibi durumlarda uygulanabilecek yöntemler ile kısa sürede psikolojik olarak rahatlık hissetmek mümkündür. Ancak ilgili dönemde yaşanan sıkıntı tahmin edilen durumdan çok daha ileridedir. Uzman doktorlar kist rahatsızlığı süresince hastalara detaylı bir şekilde bilgi vererek çekilen ağrının minimum orana indirilmesi konusunda yardımcı olmaktadır.

Çikolata Kistinin Gelişimi

Çikolata kisti endometriyal hücrelerin yumurtalık duvarına yapışmasıyla birlikte gelişim göstermeye başlar. Endometriyal hücreler zaman içerisinde kist halini alır. Gelişim sürecinin ardından yumurtalık kisti olarak yumurtalık duvarında yer alan bu hücreler zaman içerisinde çap olarak büyür. Yaklaşık olarak 6 cm büyüklüğünde genişleme olduğundan el ile muayene tekniğinde kolay bir şekilde anlaşılabilir. Bu nedenle pelvik muayene aşamasında çikolata kistinin varlığını test etmek son derece doğal bir eylemdir. Çikolata kistinin gelişimi ile birlikte artan şiddetli ağrılar ise psikolojik olarak kişinin etkilenmesine neden olur. Bu tür ağrıları ve ilgili belirtileri yaşadığınız anda uzmanlara görünerek hastalığınıza dair detayları anlatmalısınız. Aksi takdirde kistin büyümesini engelleyemez ve tedavi süresinin geç başlamasına neden olursunuz.

Çikolata Kistinin Belirtileri

Çikolata kisti hemen hemen her kadında farklı belirtiler gösterebilir. Uzmanlara göre bu farklılığın ana sebebi kistin oluşumu, gelişimi ve büyüklüğü ile doğrudan orantılıdır. Aynı zamanda kadınların dirençli olması ve kuvvetli bir şekilde kist ile savaşması olayın ağır olan tarafını hafife indirgemektedir. Bu tip durumlarda ilgili belirtileri gördüğünüz anda uzman doktora giderek durumu anlatıp erken tanı konulmasını sağlayabilirsiniz.

Çikolata kistinin belirtileri;

  • Bel bölgesinde, karın bölgesinde, başta ve adet dönemlerinde şiddetli ağrı yaşanması
  • Tuvalete çıkarken zorlanma ve ağrı yaşama
  • Cinsel ilişki öncesinde ve sırasında şiddetli ağrı yaşama
  • İştahsızlık
  • Mide bulantısı
  • Kilo kayıpları

Yukarıdaki şekilde belirtiler gösteren kist, gelişim sürecinde farklı şiddette ağrı yaşamanıza ve ağrı eşiğinin sürekli olarak artış göstermesine neden olabilir.

Çikolata Kistinin Tedavi Şekli

Çikolata kisti farklı şekillerde tedavi edilebilir. İlk olarak uygulanan yöntem doğal tedavi yöntemleridir. Bu yöntemler arasında bol su içmek, bitkisel çay takviyesi yapmak ve çeşitli egzersiz uygulamalarını yapmak gelir. Bu tür uygulamaların periyodik bir şekilde atlatılmadan yapılması gerekir. Aksi takdirde kist vücutta atılamaz. Alternatif tıp yönteminde ise akupunktur gibi yöntemler devreye girer. İğne tedavisi olarak bilinen akupunktur aynı zamanda şiddetli ağrıların sonlandırılmasına yardımcı olur. Bu tür etmenler kadınların rahatsızlığın neden olduğu psikolojik etmenler nedeniyle duyduğu acıyı en aza indirir. Son aşamada uygulanan cerrahi yöntemlerde ise tıbbi araç ve gereçler kullanılarak bölgeye uygulama yapılır. Bu uygulama göbeğin alt bölgesinden müdahale gerektirir. Aynı zamanda ilaç tedavisi ile kistin vücuttan atılması ve ortadan kaldırılması mümkündür.

Psikolojik Etmenlerin Ortadan Kaldırılması

Uzmanlar kistin neden olduğu şiddetli ağrılar ve migren gibi önemli problemlerin ortadan kaldırılmasının mümkün olduğunu savunmuştur. Kist tedavileri için önerilen yöntem yogadır. Yoga yaparak kısa süre içerisinde şiddetli ağrıları en aza indirebilir sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz. Kist tedavisinin daha kolay yapılabilmesi ve günlük yaşantınızın daha az yorucu olması açısından bu uygulama önemlidir. Doğru teknik ile yapıldığı takdirde önemli sonuçlar sunacak olan yoga son derece ideal bir uygulamadır.

Etiketler
Daha Göster