Endometriozis Rahatsızlığı Yaşam Kalitesini Etkiler Mi?

Endometriozis Yaşam Kalitesini Etkiler Mi?

Yumurtalık kistleri kadınların psikolojik olarak savaş verdiği önemli sağlık problemlerinden birisidir. Özellikle günlük yaşantısının yoğun çalışma temposu ile doğrudan etkileniyor olması kadınları ciddi anlamda yıpratıyor. Bu gibi unsurların üzerine psikolojik olarak yıpratan kist rahatsızlıkları eklenince birçok kadın şiddetli ağrılar ile mücadele etmekte zorlanabiliyor. Doğal olarak yaşam kalitesinin önemli oranda düştüğü teyit ediliyor. Fakat tüm bu etmenler ile savaşarak daha kaliteli bir yaşam sürdürmek mümkündür. Kist tedavilerinden önce yapılacak uygulamalar ile şiddetli ağrıların önemli ölçüde azaltılması mümkündür. Özellikle yoga teknikleri ile şiddetli ağrılardan kurtulup daha sağlıklı ve daha olumlu bir bakış açısında sahip olmak mümkündür. Tüm bu etmenlerden kurtulup yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.

Endometriozis Nasıl Oluşur?

Yumurtalık kistinin farklı türleri bulunmaktadır. Bazı kist türleri kanser gibi olumsuz etkilere sahip olurken bazıları ise şiddetli ağrılar yaşatacak düzeyde etkili olabilmektedir. Yumurtalık kisti türü olarak bilinen çikolata kistinde ise yaşanan en büyük semptom şiddetli ağrılardır. Şiddetli ağrı çekilmesinin ana sebebi ise yumurtalık üretimindeki döngünün işleyişini kaybetmesi ve adet dönemlerinde sancılar çekilmesine neden olmasıdır. Bu tür durumlarda en önemli nokta erken tanı konulabilmesidir. Erken tanı koyulmadığı takdirde kist gelişim gösterir ve endometriyal hücreler yumurtalık duvarında önemli oranda büyüme sağlar. Büyümenin ardından yumurtalık üretimi aksar ve gebe kalamama gibi önemli problemler de ortaya çıkabilir. Endometriozis rahatsızlığından kurtulmak için uzman doktordan profesyonel yardım alınması önerilir.

Endometriozis Teşhis Yöntemleri

Endometriozis rahatsızlığının teşhis yöntemleri birçok aşamadan oluşmaktadır. Uzman doktorlar tarafından teşhis edilen rahatsızlık farklı yöntemler ve aşamalardan geçer. İlk olarak uzman doktora hastalık geçmişinizi anlatmanız istenir. Uzman doktor en ince ayrıntısına kadar sizi dinleyerek ilk bulguları not alır. Daha sonra ise pelvik muayene yani el ile muayene yöntemi kullanılır. Bu yöntem hastaların çekindiği yöntemlerden birisidir. Çünkü el ile muayene sırasında genital bölgeye müdahale edilmesi gerekir. Genital bölgede yapılacak incelemede kistin varlığının anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Bu noktadan sonra bulgular yeterli değilse uzman doktor sizi tıbbi yöntemlerin kullanılması için film çekimine gönderecektir. MR çekimi tamamlandıktan sonra sonuçlar doktora sunulur ve rahatsızlık net olarak teşhis edilir.

Endometriozis Tedavi Yöntemleri

Çikolata kisti tedavisinde birçok farklı yöntem kullanılabilmektedir. Birinci uygulama doğal tedavi yöntemleridir. Bu yöntemler arasında bol su içmek, bitkisel çay takviyesi yapmak ve çeşitli egzersiz uygulamalarını yapmak gelir. Bu tür uygulamaların periyodik bir şekilde atlatılmadan yapılması gerekir. Aksi takdirde kist vücutta atılamaz. İkinci tedavi yönteminde ise akupunktur gibi uygulamalar devreye girer. İğne tedavisi olarak bilinen akupunktur aynı zamanda şiddetli ağrıların sonlandırılmasına yardımcı olur. Bu tür etmenler kadınların rahatsızlığın neden olduğu psikolojik etmenler nedeniyle duyduğu acıyı en aza indirir. Üçüncü tedavi yöntemi olan cerrahi yöntemlerde ise tıbbi araç ve gereçler kullanılarak bölgeye uygulama yapılır. Bu uygulama göbeğin alt bölgesinden müdahale gerektirir. Aynı zamanda ilaç tedavisi ile kistin vücuttan atılması ve ortadan kaldırılması mümkündür.

Yaşam Kalitesini Arttıracak Uygulamalar

Kistin varlığını hissetmemek ve onun sebep olduğu şiddetli ağrılardan kurtulmak için düzenli egzersiz ve yoga yapılabilir. Bu tip uygulamalar hem sağlıklı bir birey olmanıza katkı sağlar hem de kısa süre içerisinde rahatsızlığın olumsuz etkilerinden kurtulmanızı sağlar. İlgili uygulamaların profesyonel bir kişiden destek alınarak yapılması gerekir. Bunun için birçok salon mevcuttur. Tedavi sürecinizi kolaylaştıracak bu tip uygulamaları sürekli olarak yapmanız önerilir. Aksi takdirde şiddetli ağrılar sizi ciddi derece yıpratır.

Etiketler
Daha Göster