Endometriozis Rahatsızlığı İle İlgili Kritik Bilgiler

Endometriozis Rahatsızlığı İle İlgili Kritik Bilgiler

Endometriozis (çikolata kisti) rahatsızlığı bir yumurtalı kisti türüdür.İlgili rahatsızlığın gelişim süresi boyunca önemli belirtileri olduğu gözlemlenmiştir. Tüm bu belirtiler kişinin yaşam kalitesini doğrudan etkiler. Hem fizyolojik olarak hem de psikolojik olarak önemli oranda olumsuz etki sağlayan yumurtalık kistinin kadınları yıprattığı bilinmektedir. Tüm bu etkilerden korunmak için ilgili belirtiler görüldüğü takdirde uzman doktora başvurulması gerekir. Aksi takdirde tedavi süreci gecikir ve istenilen sonuçların kısa sürede elde edilmesi mümkün olmaz. Endometriozis için uygun olan tedavi yönteminin belirlenmesi ise uzman doktora bağlıdır. Kişinin bireysel olarak tedavi şekli belirlemesi ve uygulaması kistin gelişimini durdurmayacaktır. Tüm bu uygulamalar bilinçli bir şekilde yapılmalıdır.

Endometriozis Rahatsızlığının Belirtileri

Endometriozis rahatsızlığı çeşitli belirtiler ile ortaya çıkar. Bu tür belirtiler günlük yaşamın önemli bir bölümünü etkilemektedir. Özellikle şiddetli ağrılar kadınları yıpratan en önemli belirtilerden birisidir. Tüm bu belirtilerin görülmesi halinde uzman jinekolog veya doktor aracılığıyla teşhis aşamasına geçilmesi gerekir.

Endometriozis rahatsızlığının belirtileri;

  • Endometriozis kişinin adet döneminde ağrı yaşamasına neden olur.
  • Endometriozis kişinin bel bölgesinde ve karın bölgesine ağrı yaşamasına neden olur.
  • Kadınları en çok yıpratan konulardan birisi cinsel ilişki sırasında yaşanan şiddetli ağrılar ve gebe kalamama problemidir.
  • Endometriozis yorgunluk, iştahsızlık, mide bulantısı gibi yan etkilere sahiptir.

Yukarıdaki belirtilerin yanı sıra ateşlenme, kas ağrıları vb. şekilde belirtiler görmek mümkündür. Tüm bu belirtilerin ortadan kaldırılması ve yaşam kalitesinin arttırılması için tedavi sürecinin geciktirilmemesi şarttır.

Endometriozis Gelişimini Durduran Uygulamalar

Endometriozis rahatsızlığı yumurtalık duvarında endometriyal hücrelerin gelişimi olarak tanımlanır. Bu hücreleri yumurtalık duvarına yapışıp gelişim göstermesiyle birlikte bölgede büyük oranda tahribat yaşanır. Bireysel uygulamalar ile gelişimi tamamen durdurmak mümkün değildir. Ancak gelişimi geciktirmek ve tedavi sürecini kolaylaştırmak mümkündür. Yumurtalık duvarında gelişim gösteren kistin tamamen durdurulması ve ortadan kaldırılması için uzman doktorlardan yardım alınması gerekir. Aksi takdirde bireysel çabalar yeterli olmayacaktır. Kistin gelişimini engelleyecek etmenlerin başında bitkisel çayların periyodik olarak tüketilmesi, su tüketiminin arttırılması ve basit egzersiz uygulamaları yer almaktadır. Tüm bu uygulamalar kişinin şiddetli ağrı çekmemesine de yardımcı olur. Rahatsızlığın gelişim sürecinde sürekli olarak doktora görünmek uygun seçeneklerden birisidir. Aksi takdirde gelişimin tamamen durdurulması söz konusu olmayacaktır.

Endometriozis Tanısı Nasıl Konulur

Endometriozis tedavisine başlanılması için tanı koyulması ve bulguların değerlendirilmesi gerekir. Teşhis aşamasında yapılan uygulamalar ile uygun tanı konulur. Ancak tanı konulması için hastanın hızlı davranması ve rahatsızlığın gelişim göstermemesi önerilir. Aksi takdirde sadece cerrahi yöntemler ile tedavi edilebilen bir kist ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Teşhis ve tanı aşamasında ilk olarak hastanın şikayetleri dinlenilir. Buradan elde edilen bulgular neticesinde el ile muayene yapılır ve kistin bulunduğu bölge detaylı bir şekilde incelenir. Daha sonra MR çekilerek bölgenin tıbbi imkanlar ile incelenmesi sağlanır. MR sonuçlarının ardından kesin tanı konulur. Tanı koyulması ile birlikte uzman doktor uygun olan tedavi seçeneklerini belirleyecektir.

Çikolata Kisti Rahatsızlığının Bilinmeyenleri

Çikolata kisti şiddetli ağrılara sebep olan bir rahatsızlıktır. Diğer kist türlerine nazaran biraz daha hafif sonuçları olsa bile şiddetli ağrılar kişiyi önemli oranda yıpratır. Bu ağrılar ile başa çıkabilmek için yoga uygulaması yapılabilir. Aynı zamanda sağlıklı beslenme, diyet programı takviyesi ve egzersiz uygulamaları kistin gelişimini ve yan etkilerini önemli oranda azaltır. Tüm bu uygulamaları bilinçli bir şekilde yapmak gerekir. Aksi takdirde istenilen sonuçlar alınamaz. Çikolata kisti tedavisinde kişinin uygun yöntemleri kullanabilmesi için uzmanlara  danışması önerilir.

Etiketler
Daha Göster