Endometriozis Rahatsızlığı Genç Kızlarda Görülür Mü?

Endometriozis önemli bir sağlık problemidir. Yumurtalık kistleri arasında farklı bir tür olarak dikkat çeken ve büyüdüğü takdirde cerrahi müdahale gerektiren bu rahatsızlık kadınları ciddi oranda yıpratabilir. Yumurtalık kistlerinin diğer türleri ise kanser gibi tehlikeli rahatsızlıkları beraberinde getirir. Tehlikeli sonuçları bulunan yumurtalık kistleri birçok yaş grubunda görülmektedir. Daha çok menopoz öncesi dönemde görülen ve bu dönemden önce tüm kist türleri ile karşımıza çıkan rahatsızlık türü birçok kadın için büyük bir sıkıntı yaratır. Özellikle yoğun tempoda yaşayan kadınları günlük yaşantısını en ince ayrıntısına kadar etkileyen bu durum her 10 kadından birinde görülmektedir. Yaş grubu bakımından değerlendirildiğinde daha çok olgunluk döneminde görülen bu rahatsızlık hemen hemen her yaşta ortaya çıkar.

Çikolata Kistinin Görüldüğü Yaş Aralığı

Çikolata kisti genellikle olgun kadınlarda görülmektedir. Özellikle orta yaş skalasında yakın kadınlarda daha çok görülür. Ancak genel bir istatistik neticesinde 7 yaşındaki kız çocuğunda da görüldüğü ifade edilmiştir. Ufak yaştaki kız çocukları ile birlikte birçok yaş grubunun yumurtalık kisti rahatsızlığı tehlikesinde olduğu ifade ediliyor. Yumurtalık kisti çocuklarda ve yetişkinlerde görülen tehlikeli bir rahatsızlıktır. Rahatsızlık türünün odak noktası ise erken tanı konulmasıdır. Erken tanı hayat kurtaran önemli bir işlemdir. Bu nedenle ilgili belirtiler görüldüğü takdirde uzman doktorlar veya jinekologlar tarafından detaylı bir şekilde muayene yapılması gerekir. Muayene aşamasında uzmanlar gerekli tedavi yöntemini belirleyerek hangi yolu izlemeniz gerektiği konusunda bilgi vermektedir.

Çikolata Kisti Rahatsızlığında Risk Grubu

Yumurtalık kisti türü olan çikolata kisti belirli yaş aralıklarının risk grubunda olmasına neden olur. Özellikle yetişkin insanlar yüksek oranda risk grubuna dahildir. Genellikle 18-36 yaş arasında çok daha fazla rastlandığı ifade edilirken bu yaş grubundaki insanların dikkatli olması gerektiği vurgulanır. Kadınları riskli grupta yer almasa bile böyle bir riskin için olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak yetişkin kadınların başına daha sık gelen bu durumda erken tanı sürecinin geciktirilmemesi gerekir. Dünya üzerinde her 10 kadından birinin sahip olduğu yumurtalık kisti hastalıkları ciddi bir oranı beraberinde getirir. Özellikle çikolata kisti rahatsızlığının Türkiye’de de yaygın bir rahatsızlık olduğu biliniyor.

Genç Kızların Dikkat Etmesi Gerekenler

Yumurtalık kistlerinin oluşumunu doğrudan engelleyecek bir uygulama bulunmamaktadır. Ancak yumurtalık kistinin oluşumunu engelleyecek bazı uygulamalar yapılabilir. Bilindiği üzere yumurtalık duvarına yapışan endometriyal hücrelerin neden olduğu kist kısa sürede çözümlenen bir problem değildir. Ancak rahatsızlığın oluşmasını engellemek için bireysel olarak takviye yapılabilir. Örneği kistin gelişim aşamasında bitkisel takviye ile kistin gelişimi yavaşlatılabilir. Aynı zamanda bol su tüketerek kistin vücuttan atılmasına imkan sağlanılır. Bu gibi ufak tefek ayrıntılar erken yaşta çikolata kisti rahatsızlığı yaşayanların ilgili rahatsızlığı kısa sürede atlatmasına yardımcı olur. Fakat en etkili yöntem tedavi olmaktır. Uzman jinekolog ve doktorlara danışarak tedavi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Endometriozis İle İlgili Bilinmeyenler

Endometriozis rahatsızlığı ile ilgili olarak bilinmeyen birçok nokta bulunmaktadır. Özellikle erken adet döneminde çikolata kisti rahatsızlığına yakalanan kız çocuklarının bu konuda yeteri kadar bilinçli olmadığı gözlemlenmiştir. Çikolata kisti her ne kadar riskli sonuçlar barındırmıyor olsa bile yumurtalık kistlerinin genel anlamda büyük bir risk oluşturduğu gözlemlenmiştir. Bazı yumurtalık kistleri kanser gibi tehlikeli rahatsızlıkları beraberinde getirir. Bu tür rahatsızlıklar gelecekte birçok probleme yol açacaktır. Kistlerin gelişim aşamasına geçmeden tedavi edilmesi gerektiği bilinmelidir. Bilinçli olmayan kız çocukları ve genç kızların konu hakkında yeteri kadar bilgilendirilmesi sağlanmalıdır. Yapılacak yanlış uygulamalar veya hayat şekliniz kist oluşumunu tetikleyebilir. Bu konularda hassas olmalısınız.

Etiketler
Daha Göster