Endometriozis Olup Olmadığınızı Biliyor Musunuz?

Kadınların önemli şikayetlerinden birisi olan yumurtalık kistleri, belirtileri bakımından son derece rahatsız edici hastalıklardan birisidir. Özellikle menopoz öncesinde yaşanan çikolata kisti hastalığının semptomları birçok kadının yaşam kalitesi önemli oranda düşürür. Bu gibi nedenler kadınların şiddetli ağrı yaşamasına da vesile olabilir. Yumurtalıkta meydana gelen rahatsızlıklar adet döngüsü ile bağımlı olarak gelişim gösterebilir. Fakat endometriozis rahatsızlığının adet döngüsü ile bir ilişkisi bulunmamaktadır. Sadece adet dönemlerinde şiddetli ağrı yaşanmasına neden olur. Bu gibi durumlarda kadınların sıkıntılı bir döneme girdiği biliniyor. Ancak erken tanının önemli olduğu gerçeğini de vurgulamak gerekiyor. Bu nedenle endometriozis rahatsızlığında tedavi sürecini ertelememek için dikkatli olmalısınız.

Endometriozis Nasıl Oluşur?

Endometriyal hücrelerin yumurtalık duvarına yapışması ve burada kist haline dönüşmesi ile endometriozis rahatsızlığı meydana gelir. Endometriozis rahatsızlığında oluşan kist gelişim gösterdiği takdirde farklı tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılabilir. Ancak kistin gelişim sürecine önceden müdahale etmek çok önemlidir. Yumurtalık duvarına yapışan ve burada gelişim göstererek şiddetli ağrılar yaşanmasına neden olan çikolata kisti kadınların yaşam kalitesini doğrudan etkilemektedir. Endometriozis rahatsızlığının oluşum sebebine bağlı olarak farklı şekilde belirtiler gösterildiğiniz görmek mümkündür. Bazı kadınlar çok az ağrı yaşarken bazıları ise tüm belirtileri şiddetli bir şekilde yaşayabilir. Bu nedenle endometriozis rahatsızlığına acil bir şekilde müdahale edilmesi gerekir.Bu konuda uzman jinekolog veya doktorlardan destek alabilirsiniz.

Endometriozis Rahatsızlığının Belirtileri

Endometriozis rahatsızlığı kadınlarda farklı şekilde belirti göstererek ortaya çıkar. Özellikle kadınların şiddetli ağrılar yaşayarak geçirdiği bu kritik dönem önemli problemleri beraberinde getirir. Kadınların çoğunda görülen ortak belirtiler ise adet dönemindeki şiddetli ağrılar, bel bölgesindeki şiddetli ağrılar, karın bölgesindeki ağrılar, iştahsızlık, mide bulantısı, cinsel ilişki öncesinde ve cinsel ilişki sırasında ağrı vb. şekildedir. Bu tür şikayetlerin yanı sıra ileri derece kist gelişimi mevcutsa migren gibi çeşitli ağrılar görmekte mümkündür. Kist tedavisinin ertelenmesiyle birlikte birçok semptom ortaya çıkabilir. Çikolata kistinin kısa süre içerisinde tedavi edilmesi gerekir. İlgili belirtiler görüldüğü takdirde en yakın jinekolog veya uzman doktora görünmek gerekir. Yapılacak testlerin sonucunda rahatsızlığınız için tanı koyulacaktır.

Çikolata Kistinin Teşhis Aşaması

Uzman doktorlar çikolata kisti rahatsızlığını teşhis etmek için belli başlı yöntemler kullanmaktadır. Bu tür yöntemler kadınların hastalık geçmişini dinleme, el ile muayene ve tıbbi cihazlar ile muayene şeklindedir. İlk olarak hastanın hikayesi dinlenir. Burada kadınların yaşadıkları problemleri doğru ve tam olarak aktarması önemli bir husustur. Aksi takdirde net olarak bir tanı konulamaz. El ile muayene kısmında ise uzman doktor hastanın rahatsızlığını el ile muayene ederek ortaya çıkarmaya çalışır. Yumurtalık kistleri el ile muayene metodu ile anlaşılabilecek düzeydedir. Kistin varlığından emin olan uzman doktorlar son aşamada ise tıbbi yöntemleri kullanarak hastanın MR çekmesini ister. MR sonuçlarına göre net olarak teşhis konulur. Rahatsızlık teşhis edildikten sonra uygun olan tedavi yöntemi ile tedavi aşamasına geçilir.

Çikolata Kistinin Var Olduğunu Anlamak

Birçok kişi çikolata kisti rahatsızlığının farkında bile olmazken rutin hayatındaki değişiklikler ile şüphe duymaya başlar. Normalde hiçbir konuda şikayeti olmayan bir kadının aniden ağrı duymaya başlaması ve iştahsızlık yaşaması önemli problemlerin başında gelir. Eğer siz de bu gibi durumlardan şüpheleniyorsanız kendinize şu soruları sorun;

  • Cinsel ilişki sırasında ağrı yaşıyor musunuz?
  • Mide bulantısı yaşıyor musunuz?
  • Şiddetli baş ağrısı yaşıyor musunuz?
  • Bel bölgesinde ve karın bölgesinde ağrı oluyor mu?
  • Tuvalete çıkarken zorlanıyor musunuz?
  • Hamile kalamama sorunu yaşıyor musunuz?
  • Sürekli olarak kendinizi yorgun hissediyor musunuz?

Tüm bu soruların yanıtı evet ise en yakın uzman doktora görünmenizde fayda var.

Etiketler
Daha Göster