Çikolata Kistinin Belirtileri Nelerdir?

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık kisti türü olan çikolata kistinin tıp dilindeki adı endometriozistir. Endometriozis rahatsızlığının belli başlı belirtileri bulunmaktadır. İlgili belirtilerin görülmesiyle birlikte uzman doktordan yardım almak gerekir. Çünkü erken tanı yapılmadığı takdirde kist bulunduğu bölgede gelişim gösterir. Özellikle çikolata kisti yumurtanın üzerinde 5 cm kadar büyüme gösterebilir. Bu durum oldukça risklidir. Gelişim gösteren kist için uygulanan tedavi yöntemlerin başında cerrahi uygulamalar yer alır. Bu tür uygulamalardan uzak durmak istiyorsanız ilgili rahatsızlığa bağlı semptomları yakından takip etmeli ve şikayetlerinizi uzmanlara iletmelisiniz. Uzman doktorlar konu hakkında kapsamlı bir şekilde sizleri bilgilendirip neler yapmanız gerektiği konusunda uyarılarda bulunacaktır.

Endometriozis Oluşum Nedenleri

Endometriozis rahatsızlığının oluşum nedeni endometriyal hücrelerin yumurtalık duvarına yapışması ve burada büyümeye başlamasıdır. Çikolata kisti olarak adlandırılan kist türünün büyümeyle birlikte yumurtalığa önemli oranda zarar verdiği gözlemlenir. Yumurtanın kırılmasının engellendiği ve yumurtlama dönemine sancı çekildiği görülür. Aynı zamanda adet kanamaları şiddetli ağrıları beraberinde getirir. Bu tür sıkıntıların yaşanması ile birlikte kişinin kist çapı büyümeden tedavi olması gerekir. Kist belirli bir süre tedavi uygulaması yapılmadığı takdirde sürekli olarak büyüme gösterir. Yaklaşık olarak 5-6 cm çapında büyüme gösteren çikolata kistinin gelişiminin durdurulması önemli bir seçenektir. Uzmanlar gelişimi durdurmak ve en uygun tedaviyi uygulamak için bazı testler uygulayacak ve hastalık geçmişinizi dinleyecektir.

Endometriozis Rahatsızlığının Teşhisi

Endometriozis rahatsızlığının teşhisi son derece önemlidir. Teşhis aşamasında uzmanların yaptığı belli başlı uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalardan ilki hastalığın hikayesini dinlemektir. Şikayetlerinizi doktora anlatarak kist ile ilgili ilk bulguları elde etmesine yardımcı olabilirsiniz. Bir sonraki aşamada ise birçok kadının çekindiği elle muayene yani pelvik kontrol yöntemi devreye girer. Bu yöntemin uygulamasını yapmadan önce uzman doktor kişiyi bilgilendirir ve psikolojik olarak rahatlatır. Daha sonra ise muayene yapılır. Çikolata kisti el ile muayene yapılarak anlaşılabilecek düzeydedir. Bu noktada bulgular değerlendirilir ve gerekiyorsa hastaya MR çektirmesi söylenir. Tıbbi yöntemler ile MR sonuçları değerlendirilir. Son aşamada ise rahatsızlığın durumuna göre uygulanacak tedaviler sıralanır. Uygun olan tedavi seçeneği hasta tarafından uygulanmaya başlanır.

Endometriozis Rahatsızlığına Dair Şikayetler

Endometriozis rahatsızlığının şikayetleri oldukça keskin ve belirgindir. Sürekli olarak kasık bölgesinde ağrı hissetmek, adet dönemlerinde şiddetli ağrı duymak, tuvalete çıkamama durumu, ishal, kabızlık ve idrarda kan olması gibi belirtiler görmeniz doğaldır. Çikolata kisti rahatsızlığının ana belirtileri arasında yer alan bu belirtilerin yanı sıra iştahsızlık, yorgunluk, cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrı yaşama vb. belirtilerde görülebilir. Tüm bu şikayetler yumurtalıkta oluşum gösteren kistin semptomları olarak ön plana çıkmaktadır. Bu tür şikayetleriniz olduğu takdirde uzmanlarda destek alarak rahatsızlığınız için uygun tedavi yöntemini bulabilir ve kısa süre içerisinde tedavi sürecini başlatabilirsiniz.

Endometriozis Tedavi Yöntemleri

Endometriozis tedavisinde kullanılan alternatif birçok yöntem bulunmaktadır. İlk olarak endometriozis yani çikolata kistinin hangi aşamada olduğu belirlenir. Bulguların değerlendirilmesi ile birlikte uygulanacak tedavi yöntemi de ortaya çıkar. Endometriozis rahatsızlığında bulguların önemi çok büyüktür. İlgili rahatsızlıklarda ilk olarak bitkisel yöntemler kullanılır. Bitki çayları ve su tüketiminin yüksek oranda olması talep edilir. Bitkisel tedavi yöntemleri önemli aşamalar kaydedilmesine yardımcı olur. Bu aşamadan sonra önerilen bir diğer tedavi yöntemi şiddetli ağrıları da önemli ölçüde azaltan akupunktur yöntemidir. Akupunktur ile kolay bir şekilde rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Tüm bu yöntemler yeterli oranda fayda sağlamadı ise cerrahi yöntemler ile göbeğin alt bölgesinden iğne ile kistin bulunduğu bölgeye müdahale yapılır.

Etiketler
Daha Göster