Endometriozis Cinsel Hayatı Etkiler Mi?

Endometriozis Cinsel Hayatı Etkiler Mi?

Yumurtalık kistlerinin cinsel hayatı doğrudan etkilediği bilinen bir gerçektir. Uzmanların uyarıları doğrultusunda bu dönemde cinsel ilişkinin riskli olduğu ve olumsuz sonuçlar doğurabileceği teyit edilmiştir. Yumurtalık kistlerinin hem cinsel sağlığı hem de kişisel sağlığı önemli oranda etkilemesi büyük bir risktir. Zaman içerisinde gelişim gösteren kist kütlesinin sadece cinsel açıdan değil birçok açıdan bazı sağlık problemlerine de yol açtığı biliniyor. Kistin oluşum süreci ile son evresine kadar geçen zaman içerisinde müdahale süresinin önemi çok büyüktür. Eğer başlangıç evresinde müdahale yapılırsa kistin alınması ve ortadan kaldırılması için önemli bir adım atılmış olur. Fakat ilerleyen seviyelerde kistin alınması için farklı tedavi yöntemleri uygulanacaktır.

Çikolata Kistinin Gelişim Süreci

Endometriyal hücrelerinin kistin belirli bir bölgesine yapışması ile başlayan süreç oluşum aşamasını oluşturur. Oluşum aşamasında çikolata kistinin hafif belirtileri ile karşılaşmak mümkündür. Bu belirtiler genellikle mide bulantısı, iştahsızlık, yorgunluk ve bel bölgesinde ağrı şeklindedir. Gelişim sürecinde ise farklı belirtiler görülmesi mümkündür. Bunlar ise tuvalete çıkamama, şiddetli baş ağrıları, cinsel ilişki sırasında ağrı, adet dönemlerinde ağrı yaşama vb. sorunlardır. Bu tip sorunların tamamı kistin gelişim süreci ile doğrudan alakalıdır. Fakat kadınların bazıları ilgili belirtileri daha az hissederken bazıları ise daha fazla hisseder. Bu kişinin yapısına ve direncine bağlı olarak değişkenlik göstereceği gibi yumurtalık kistinin türü, şekli ve gelişimiyle de alakalı bir durumdur.

Çikolata Kisti Cinsel Hayatı Etkiler Mi?

Çikolata kistinin oluşumundan sonra cinsel hayatın etkilendiği bilinen bir gerçektir. Cinsel yaşantınızda sıkıntılar yaşamanız, şiddetli ağrılar çekmeniz ve gebe kalamama gibi problemler ile karşı karşıya kalmanız mümkündür. Kistin yumurtayı kıramama ve yumurtlama olmaması durumlarında cinsel birlikteliklerden istenilen sonuç alınamaz. Bu nedenle çok sahibi olmak isteyen çiftler önemli bir problem ile karşı karşıya kalır. Bu süreçte en doğru yol teşhis, tanı ve tedavi sürecinin ertelenmemesidir. Aynı zamanda kistin gelişimini durdurarak önemli ölçüde adım atmış olursunuz. Çikolata kisti bilinen en zararsız yumurtalık kisti türlerinden birisidir. Belirtileri dışında kalıcı hasar vermemesi ile bilinen kist, gelişim sürecinde de önemli bir sorun ortaya çıkarmaz. Ancak her türlü kist içerisinde bir miktar risk barındırır. Sağlığınızı riske atmamak için uzmanlardan yardım almalı ve tedavi olmalısınız.

Endometriozis Tedavi Şekilleri

Endometriozis rahatsızlığı farklı şekillerde tedavi edilen rahatsızlık türlerinden birisidir. Çikolata kistinin ilk evrelerinde uygulanan bitkisel formüller ve egzersiz desteği, kistin gelişimini durdurur ve vücuttan atılmasını sağlayabilir. Bu formüller periyodik olarak kullanılan ada çayları, bitkisel çaylar, bol miktarda su tüketimi ve basit egzersiz uygulamalarıdır. Eğer gelişim bir nebze süreklilik kazanmışsa bu noktada alternatif tıp yöntemleri devreye girer. Genellikle bu aşamada ilaç ile tedavi ve akupunktur yöntemleri kullanılır. Çikolata kistinin gelişim evresi son safhada ise bu nokta yapılacak uygulama ise cerrahi yöntemleri beraberinde getirir. Göbek bölgesinden iğne ile müdahale yapılarak kistin gelişimi izlenir ve tedavi uygulanır. Tüm bu yöntemler uzmanlar tarafından belirlenmektedir.

Çikolata Kisti Tedavisi Sonrası Yaşam

Kist tedavisi sonrasında sağlıklı yaşama kavuşmak mümkündür. Kistin alınmasıyla birlikte yumurta üretim döngüsü sağlıklı işleyişine devam eder. Bununla birlikte adet döngüsü de sağlıklı bir şekilde işleyişini sürdürür. Kısmi olarak yaşanan şiddetli ağrı, gebe kalmama sorunları ve çeşitli semptomlar zaman içerisinde ortadan kalkar. Kistin alınmasıyla birlikte çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için bir engel bulunmayacaktır. Kist tedavisinin geciktirilmemesi tedai sonrası süreci doğrudan etkileyen bir eylemdir. Bu nedenle tedavi uygulamalarına bir an önce başlanılması gerekir.

Etiketler
Daha Göster