Çikolata Kisti Nedir? Nasıl Oluşur?

Çikolata Kisti Tedavisi

Dünya üzerinde birçok kadının şikayeti olarak ortaya çıkan ve endometriozis olarak adlandırılan çikolata kisti rahatsızlığı tedavisi mümkün olan rahatsızlıklardandır. Kadınların yumurtalıklarında meydana gelen farklı çeşitteki kist türlerinden birisi olan çikolata kisti adet döngüsünden bağımsız olarak gelişim gösteren kritik bir rahatsızlıktır. Çikolata kisti farklı tedavi yöntemleri ile kısa sürede tedavi edilebilen rahatsızlık olarak ön plana çıkıyor. Hem cerrahi müdahale hem de doğal tedavi yöntemleri ile yumurtalıktaki kisti ortadan kaldırmak ve sağlıklı işleyişi sürdürmek mümkündür. Bu tür durumlarda uzman doktorun muayene yapması ve gerekli tedavi yöntemlerini belirlemesi en uygun seçene olarak ön plana çıkıyor. Çikolata kisti rahatsızlığına yakalanan kadınların tedavi sürecini aksatmaması gerekir.

Çikolata Kisti Nasıl Oluşur?

Yumurtalıkta meydana gelen diğer kist türlerinden bağımsız olarak ayrı bir rahatsızlık olarak değerlendirilen çikolata kisti farklı bir oluşum ile karşımıza çıkıyor. Endometriyal dokunun yumurtalığa yapışarak gelişim göstermesi ile birlikte endometriozis yani çikolata kisti rahatsızlığı oluşur. Rengi ve şekli çikolataya benzediği için kistin adı çikolata kisti olarak ifade edilmiştir.  Keseciğin zaman içerisinde büyümesi ile kist halini aldığı ve diğer yumurtalık kistlerinden bağımsız olarak adet döngüsü ile alakası olmadığı biliniyor. Kistin bulunduğu bölgeye yapılacak uygulamalar ve doğal tedavi yöntemleri ile kısa sürede rahatsızlıktan kurtulmak mümkündür. Kistin oluşuşm sebeplerine bağlı olarak uygulanacak tedavi yöntemleri de değişkenlik gösterebilir. Ancak erken tanı konulduysa doğal tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekir. Doğal yöntemler ağrısız ve belirli zaman isteyen tedavi şekillerini içerisinde barındırır.

Çikolata Kistinin Belirtileri

Çikolata kist rahatsızlığının birçok belirtisi mevcuttur. Yumurtalık bölgesinde meydana gelen kistlerin belirtileri ortak olsa bile bazı kist türlerinde farklı semptomlar görmek mümkündür. Çikolata kistinin belirtileri ise genellikle şiddetli ağrı ile ortaya çıkar.

Çikolata kistinin belirtileri;

  • İştah kaybı nedeniyle meydana gelen rahatsızlıklar ve mide bulantıları
  • Adet döneminde şiddetli ağrı
  • Bel bölgesinde ve karın bölgesinde şiddetli ağrı
  • Cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrı

şeklinde sıralanmaktadır. İlgili belirtiler rahatsızlığı tanımlayacak düzeyde keskindir. Fakat bazı kadınlarda daha şiddetli ağrılar görülürken bazılarında ise hafif ağrılar ile belirti görüldüğü kaydedilmiştir. Bunun ana sebebi ise rahatsızlığın gelişim süreci ile alakalıdır. İlgili konularda uzman doktor detaylı bilgiler vermekte ve rahatsızlığınız için en uygun tedavi yöntemini belirlemektedir.

Çikolata Kistinin Neden Olduğu Gebe Kalamama Sorunu Kalıcı Mı? yazımıza göz atabilirsiniz.

Çikolata Kisti Tedavi Yöntemleri

Endometriozis rahatsızlığının tedavi yöntemleri birbirinden farklıdır. El ile muayene yapılarak tedavi yönteminin belirlenmesi mümkündür. Rahatsızlığın hangi aşamaya geldiğini öğrenmek için uygulanacak testler ise tanı koyulması açısından en önemli işlemler arasında yer alır. Tüm bu aşamaların ardından kişiye uygulanacak tedavi yöntemi belirlenir. Kadınlar için ideal olan tedavi yöntemlerinden birisi doğal bitki çayları ve akupunktur yöntemleridir. Özellikle akupunktur yönteminin birkaç seans ile rahatsızlıktan kurtulmaya olanak sağlaması önemli bir avantajdır. Bu yöntemlerin dışında cerrahi tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Ayrıca ilaç tedavisi uygulanabilir. Tüm bu aşamalar uzman hekim tarafından detaylı bir şekilde incelenir ve tedavi süreciniz yakından takip edilir.

Endometriozis Rahatsızlığı Yaşam Kalitesini Etkiler Mi? yazımızı okuyunuz.

 

Çikolata Kisti Cerrahi Tedavi Yöntemleri

Çikolata kisti rahatsızlığında kullanılan cerrahi tedavi yöntemleri arasında laparoskopik yer almaktadır. Laparoskopik tedavi yöntemi göbek deliğinin altından itibaren yapılan bir uygulamadır. İğne ile birlikte kistin olduğu bölge ayrıntılı bir şekilde incelenir ve bu bölgeden yapılacak müdahale ile kistin yok edilmesi sağlanır. Çikolata kistinin gelişim seviyesine bağlı olarak uygulanacak teknikler farklılık gösterebilir. Fakat laparosopik ile tedavi yönteminde kist tek seansta alınır. Kistin alınması ile birlikte hasta kısa süre içerisinde sağlıklı yaşantısına devam eder. Var olan ağrılar kısa sürede kesilir ve hasta daha rahat bir yaşam sürdürür.

Etiketler
Daha Göster