Çikolata Kistinin Neden Olduğu Gebe Kalamama Sorunu Kalıcı Mı?

Çikolata Kisti ve Gebe Kalamama Sorunu Kalıcı Mıdır?

Yumurtalık kistleri düzenli olarak yumurta üretiminin engellenmesine neden olur. Bu tip durumların yanı sıra yumurtanın kırılamaması da kistlerin neden olduğu problemler arasında yer alır. Her 10 kadından birinin yaşadığı endometriozis rahatsızlığı da benzer problemlere neden olur. Bu tip durumlarda cinsel ilişki sonrasında istenilen sonucun elde edilememesinin mümkün olduğu gözlemlenmiştir. Gebe kalamama gibi bir problem ile karşılaşan çift psikolojik olarak büyük oranda yıpranır. Bu gibi durumların ortadan kalkması için ilk olarak erken tanı konulması ve tedavi sürecinin aksatılmaması gerekir. Kist tedavilerinde erken tanı çok önemlidir. Gebe kalamama gibi sorunların kalıcı olmadığı gerçeği olsa bile önemli bir sorun olduğunu unutmamak gerekir.

Endometriozis İle İlgili Şikayetler

Endometriozis rahatsızlığı kadınlarda birçok semptom görülmesine neden olur. Her ne kadar doğal tedavi yöntemleri ile bu semptomlardan kurtulmak mümkün olsa da her zaman aynı sonucun alınmadığı gözlemlenmiştir. Endometriozis rahatsızlığının yaşanması ile birlikte ortaya çıkan belirtiler ise oldukça rahatsız edicidir. Bu belirtiler arasında şiddetli ağrılar önemli bir yer almaktadır. Neredeyse yaşantının önemli bir bölümünü kaplayan şiddetli ağrılar kadınların güçsüz kalmasına neden olabilmektedir. Özellikle baş ağrıları, bel ve karın bölgesindeki ağrılar, adet dönemlerinde yaşanan ağrılar ve yorgunluk hissi kadınları önemli oranda yıpratmaktadır. Bu gibi şikayetlerin ardından tedavi sürecinin başlatılması önemli bir noktadır. Kist çap olarak büyüme gösterdikçe alınması daha da zorlaşacak ve daha fazla semptom ile yaşam kalitesini etkileyecektir.

Endometriozis Teşhis Yöntemleri

Endometriozis rahatsızlığını teşhis edebilmek için farklı yöntemleri kullanıldığı bilinmektedir. İlk olarak uzman doktorlar hastanın şikayetlerini ayrıntılı olarak dinler. Buradan çıkacak sonuç ile hastalığa dair ilk bulgular elde edilir. Hastalığının gelişimi ile ilgili daha detaylı analiz yapılabilmesi için el ile muayene aşaması uygulanır. El ile muayene yapılabilmesi için ilk olarak hastaya detaylı bilgi verilir. Hangi işlemlerin yapılacağı anlatılır. Daha sonra ise hastanın uygun konuma getirilmesi ve muayene işleminin uygulanması sağlanır. Ardından bölgede var olan kistin büyüklüğü ve gelişimi gözlemlenir. Son aşamada ise çekilen MR’ın sonuçları incelenir. Tüm bu aşamaların değerlendirilmesi ile birlikte hastalığa dair ilk teşhis konulur. Hastalığın tedavi süreci için konulan teşhise göre bir yöntem belirlenmektedir.

Endometriozis Tedavi Yöntemleri

Çikolata kisti tedavisi birçok yöntem ile yapılabilmektedir. İlk uygulama doğal tedavi yöntemleridir. Bu yöntemler arasında bol su içmek, bitkisel çay takviyesi yapmak ve çeşitli egzersiz uygulamalarını yapmak gelir. Bu tür uygulamaların periyodik bir şekilde atlatılmadan yapılması gerekir. Kistin vücuttan atılması için bu işlem gereklidir. İkinci tedavi yönteminde ise akupunktur gibi uygulamalar devreye girer. İğne tedavisi olarak bilinen akupunktur aynı zamanda şiddetli ağrıların sonlandırılmasına yardımcı olur. Bu tür faktörler kadınların rahatsızlığın neden olduğu psikolojik etmenler nedeniyle duyduğu acıyı en aza indirir. Son tedavi yöntemi olan cerrahi yöntemlerde ise tıbbi araç ve gereçler kullanılarak bölgeye uygulama yapılır. Göbeğin alt bölgesinden yapılan uygulama ile laparoskopik ameliyat yöntemi gerçekleştirilmiş olur.

Gebe Kalamama Durumu Kısırlığa Neden Olur Mu?

En önemli belirtilerden birisi olan gebe kalamama durumunun kalıcı olup olmadığı sürekli olarak sorgulanmaktadır. Gebe kalamama sorunu ile ilgili olarak yapılan açıklamalar baz alındığında bu tür faktörlerin kalıcı olmadığı vurgulanmıştır. Yani tedavinin ardından kişiler çocuk sahibi olabilir. Yumurtalık kisti türü olan çikolata kisti kısırlığa neden olmaz. Uzman doktorlar bu konuda birçok bilgilendirici makale yayınlamıştır. Ayrıca hastalarını durumu geniş ayrıntıları ile izah etmiştir.

Etiketler
Daha Göster