Çikolata Kisti Nedir? Çikolata Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Endometriozis olarak adlandırılan çikolata kisti rahatsızlığı yumurtalıklarda görülen çeşitli kist tiplerinden birisidir. Çikolata kistlerinin yumurtalıklarda bulunan kan dolu kesecikler olarak görmek mümkündür. Kadınların birçoğu menopoz döneminden önce ilgili rahatsızlığı yaşamaktadır. ABD’de yapılan istatistikler doğrultusunda kadınların %5’i ile %10’u arasında çikolata kisti rahatsızlığına yakalanma oranı bulunduğu vurgulanmıştır. Bu oran Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından da teyit edilmiştir. Östrojene bağlı olan jinekolojik hastalıklardan birisi olan çikolata kisti rahatsızlığının tedavisi mümkündür. Alternatif tedavi yöntemleri ile kadınların ilgili rahatsızlıktan kurtulma şansı bulunur. Bunun için uzman doktorlara görünmek ve gerekli tanının konulmasını sağlamak önemli bir aşamadır.

Çikolata Kisti Nasıl Oluşur?

Rahmin iç yüzeyinde bulunan dokulardan birisinin anormal bir şekilde yumurtalıklara yapışması sonucunda çikolata kisti rahatsızlığı meydana gelir. Kadınların birçoğu belirli dönemlerde bu rahatsızlığa yakalanmıştır. Endometriyal hücrelerin yapışma sonrasında menstrüel hormonlar tarafından uyarılması ile kistler oluşur. Kist oluşumu çeşitli şekillerde meydana gelir. Ayrıca kist oluşumu sonrasında farklı şekillerde gelişim görüldüğü ifade edilmiştir. Hamilelik sürecinde adet kanaması olmadığı biliniyor. İlgili rahatsızlıkta meydana gelen kistler hamilelik sürecinin dışında oluştuğu için adet kanaması şeklinde kendisini dışarı atabiliyor. Kanama ile birlikte dışarı atılmadığı takdirde çevresinde bulunan dokuların tahriş olduğu belirtilmiştir. Bu gibi durumlarda tıbbi müdahale gerekebilir. Rahatsızlığın uzman doktorlar tarafından yakından takip edilmesi en uygun seçenektir.

Çikolata Kisti Nedir

Çikolata Kisti Hastalığının Belirtileri

Çikolata kisti rahatsızlığının çeşitli belirtileri bulunmaktadır. Belirtiler bireysel olarak değişkenlik gösterebilir. Bunun asıl sebebi ise kistlerin ne kadar süredir var olduğu ve ne kadar şiddetle gelişim gösterdiği ile alakalıdır. İlgili nedenler doğrultusunda bazı kadınlar daha hafif belirtiler görürken bazıları ise şiddetli ağrılar yaşayabilir.

Çikolata kistinin belirtileri;

  • Adet döngüsü sırasında kramp girmesi
  • Anormal düzeyde kanama
  • Anormal düzeyde acı çekme
  • Koyu renkli akıntılar
  • İdrar boşaltımı sırasında acı çekme
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı çekme
  • Basit egzersiz uygulamalarında dahi ağrı çekme ve acı duyma hissi
  • Anormal lekelenme durumu

Yukarıdaki belirtiler bireysel olarak değişkenlik gösterdiği gibi farklı rahatsızlıklar ile ilişkilendirilebilir. Fakat çikolata kistinin ana belirtileri bu şekildedir.

Çikolata Kisti Nedir

Çikolata Kisti Tedavisi (Endometriozis Tedavisi)

Çikolata kistinin tedavi sürecinde farklı yöntemler kullanılabilir. Bu yöntemler arasında doğal tedavi şekilleri yer aldığı gibi cerrahi tedavi yöntemleri de yer almaktadır. Uygun tedavi yöntemi tanı sürecinin ardından uzman doktorun kararı ile belirlenir. Doğal tedavi yöntemleri yumurtalık kistini riske atmayacak türde basit uygulamaları içerir. Aynı zamanda en sık kullanılan tedavi yöntemidir. Çünkü birçok hastanın ilaç ile tedavi yönteminden veya cerrahi tedavi yöntemlerinden uzak durduğu gözlemlenmiştir. Doğal tedavilerin yanı sıra hastaya sunulan alternatif tedavi yöntemi olan cerrahi tedavi uygulamaları hastanın yaşı ve rahatsızlığın durumu ile alakalı olarak uygulanan yöntemlerden birisidir. Uzman doktorlar yaptıkları testler sonrasında yumurtalıkta bulunan kisti almak için ilgili yöntemlere başvurabilir.

Çikolata Kisti İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Çikolata kisti rahatsızlığı ile mücadele kullanılan sağlıklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Doğal kaynaklar kullanılarak hastalıkla mücadele etmek mümkündür.

Çikolata kisti için kullanılan doğal tedavi seçenekleri;

Isı: Yumurtalığın bulunduğu bölgeye sıcak su torbası ile ısı uygulamak son derece yararlıdır. Bu uygulama kistin gelişimini engelleyeceği gibi karın ağrılarına da son verir.

Papatya Çayı: Yumurta kistleri için ideal uygulamalardan birisi olan papatya çayının acı hissi ve ağrıyı ortadan kaldırdığı gözlemlenmiştir. Uygulama periyodik olarak sürdürülmelidir.

Sıvı Tüketimi: Yumurtalık kistinin vücuttan atılması için sıvı tüketiminin de arttırılması gerekir. Birçok uzman doktor bu konuda uyarı yapmaktadır.

DIM: Yemek ile birlikte günlük 250mg dozda diindolilmetan (DIM) kullanımı aşırı östrojeni ortadan kaldırır.

Etiketler
Daha Göster