Çikolata Kisti Rahatsızlığının Teşhis Süreci ve Tedavi Yöntemleri

Çikolata Kisti Rahatsızlığının Teşhis Süreci ve Tedavi Yöntemleri

Birçok kadının başına gelen çikolata kisti rahatsızlığı tanı koyulma süreci bakımından önemli rahatsızlıklardan birisidir. Erken tanı sürecinin önemli olduğu bu rahatsızlık yumurta çevresinde kesecikler nedeniyle ortaya çıkan kist türlerinden kritik olan çikolata kistini kapsamaktadır. Rahatsızlığın tedavi sürecinin geciktirilmemesi ve en kısa sürede tedaviye başlanması gerekir. Teşhis yapılabilmesi için uzman doktorlar tarafından uygun olan teşhis yöntemleri kullanılmalıdır. Genellikle el ile muayene yöntemi kullanılırken hastalığın aşamasına bağlı olarak cerrahi yöntemler de devreye girebilir. Bu uzman doktorun belirleyeceği husustur.

Çikolata Kisti Semptomları

Endometriozis teşhisi için belirli semptomların görülmüş olması gerekir. Hastanın uzman doktora ileteceği şikayetler arasında yer alan semptomlar rahatsızlığın hangi aşamada olduğunu gösteren en önemli değerlerdir. Çikolata kisti rahatsızlığının bilinen semptomları arasında şiddetli adet dönemi ağrıları gelir. Ağrılar sadece genital bölgede ortaya çıkmaz. Çikolata kistinin semptomları arasında yer alan şiddetli ağrılar bel bölgesinde de görülebilir. Ayrıca tuvalete çıkarken zorlanma ve ağrı çekme, dışkı renginin değişmesi, adet kanamalarının gecikmesi vb. problemlerde ortaya çıkabilir. Tüm bu semptomlar detaylı bir şekilde takip edilmeli ve uzman doktora eksiksiz bir şekilde anlatılmalıdır. Aksi takdirde rahatsızlık için uygun olan tanı konulamaz ve tanı süreci gecikebilir. Doktorun doğru teşhisi koyabilmesi için ilgili maddelere dikkat edilmesi önemlidir.

Çikolata Kisti Hastalığının Teşhis Yöntemleri

Çikolata kisti (endometriozis teşhisi) hastalığını çeşitli teşhis yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler rahatsızlığın en iyi şekilde algılanması için uygulanır. Teşhis konulabilmesi açısından her adım önemlidir.

Teşhis aşamaları şu şekildedir;

Konsültasyon: Hastanın şikayetleri detaylı bir şekilde uzman doktor tarafından dinlenilir. Uzman doktor bu aşamada yüzeysel olarak bir tanı koyar.

Pelvik Muayene: Birçok kadının çekindiği muayene yöntemidir. Ancak el ile muayene yapılmadan bölgedeki rahatsızlık için kesin tanı konulamaz. Bu yöntemi uygulamadan önce uzman doktor neler yapacağını size detaylı bir şekilde anlatmaktadır.

Tıbbi Cihazlar: Röntgen ve MR çektirerek bu tür sonuçlar ile kesin tanı konulması mümkündür. Tıbbi cihazların kullanıldığı bu aşamada kesin tanı konulabilir. Uzman doktorlar verileri detaylı bir şekilde incelemektedir.

Çikolata Kisti Tedavisi

Çikolata Kisti Tedavisi (Endometriozis Tedavisi)

Çikolata kisti rahatsızlığının tedavi yöntemleri doğal yöntemler ve cerrahi yöntemler olarak ikiye ayrılır. Teşhis aşaması sonrasında tanı koyulması ile birlikte rahatsızlığın hangi aşamada olduğu tespit edilir. Bu aşamadan sonra eğer doğal yöntemler ile tedavi edilebilecek türde gelişim görülüyorsa uzman doktor doğal yöntemlerin kullanılmasını önerir. Aynı zamanda rahatsızlığın gelişimi yakından takip edilir. Fakat ileri boyutta çikolata kisti oluşumu mevcutsa  kullanılarak keseciğin alınması sağlanır. Günümüzde en sık kullanılan yöntem doğa tedavi yöntemleridir. Hem kısa sürede sonuç verir hem de kadınların en çok tercih ettiği tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Uygulaması bakımından doğal yöntemler daha kolay ve pratiktir.

Çikolata Kisti İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Çikolata kisti rahatsızlığı ağrısız ve periyodik uygulama gerektiren doğal yöntemler ile sona erdirilebilir. Bu konuda uzman doktorun önerileri ve tavsiye ettiği uygulamaları dikkatle dinlemelisiniz. Özellikle doğal yöntemler olumlu etki sağlamaktadır.

Çikolata kistini ortadan kaldıran doğal formüller;

Isı Torbaları: Kistin bulunduğu bölgeye sıcak su torbası ile belirli zaman aralıklarında uygulama yapmak son derece faydalıdır. Aynı zamanda kan dolaşımının hızlanması sağlanır.

Yeşil Çay ve Papatya Çayı: Şiddetli ağrı yaşayanların öğün aralarında yeşil çay veya papatya çayı içmesi önerilir. Bu uygulama ağrılara son verecektir.

Sıvı Takviyesi: Çikolata kistini oluşturan keseciklerin çözünmesi açısından sıvı takviyesi yapılması gerekir. Günlük içilen su miktarı arttırılmalıdır.

Etiketler
Daha Göster