Çikolata kisti nedir?

Çikolata kisti nedir?

Çikolata kisti bebeğin yerleştiği rahmin iç dokusunun vücudun yumurtalık bölümlerine yerleşmesi sonucu oluşan bir kisttir. Bu kist bazı hastalarda belirti göstermeden gelişimini sürdürebilir veya cinsel ilişki sonrasında çekilmez ve ağrı kesicilerin geçiremediği ağrılara neden olabilir.

Bu kist kadınlar için birçok probleme kapı açabilir. Bunlardan birkaçı ise; hamileliği önleme, uzun süreli rahim ağrıları olarak sıralandırılabilir. Bu nedenden dolayı herhangi bir belirtisi olmayan kistler sadece tespit edilmesi durumunda tedavi edilebilir ve tedavi sürecinde sadece gözlem yapılarak takip edilebilir. Bu kistler kadınların yaşam kalitelerini düşürebilmek ile birlikte çocuk sahibi olmasını engelleyici etkilere de sahiptir. Kadınların bu süreçte yapmaları gereken en büyük şey doğru bir tedavi süreci uygulamaktır. Çikolata kisti tedavisi bazı bireylerde cerrahi, bazı bireylerde ise ilaç tedavisi uygulanarak yapılabilir. Bazı hastalara ise iki tedavi yöntemi; yani hem cerrahi, hem de ilaç tedavisi uygulanabilir.

 

Tedavi Yaklaşımları Nasıldır?

Genellikle tedavi yaklaşımlar hastanın durumuna bağlı olarak değişmektedir.

Ağrılı hastalarda; en etkili olabilecek tedavi yöntemi, cerrahi uygulamadır.  Cerrahi uygulama laparoskopik olarak yapılmaktadır. Normalde cerrahi yöntem uygulaması yapılırken direkt olarak karın bölgesi açılarak açık ameliyat ile hasta tedavi edilirdi. Laparoskopik olarak yapılan cerrahi uygulama kapalı olarak yapılmaktadır ve bu tür cerrahi müdahaleler için altın bir yöntem olarak kabul edilir.

Sancısı ve ağrısı olmayan hastalarda; ilk olarak uygulanan tedavi yöntemlerinden bir tanesi muhakkak ki ilaç tedavisidir. Bunun dışında hasta bir süre gözlem altında tutulur ve kist incelenir. Hasta ilaç tedavisine yanıt vermemesi durumunda cerrahi tedavi yöntemi uygulanır.

 

Etiketler
Daha Göster