Çikolata Kisti Nedir? Semptomları Nelerdir?

Çikolata Kisti Nedir? Semptomları Nelerdir?

Çikolata kisti semptomları konusunda bilgi vermek isteriz.  Yumurtalık kistleri farklı türlerde ortaya çıkabilir. Yumurtalık üzerinde yer alan kistler arasında çikolata kisti olarak adlandırılan endometriozis rahatsızlığı ile karşılaşmak mümkündür. Bu tür rahatsızlıklar kadınların birçoğunda görülür. Özellikle menopoz öncesi dönemdeki kadınlar çikolata kisti rahatsızlığına yakalanabilmektedir. Çikolata kisti rahatsızlığında en önemli nokta ise erken tanı konulabilmesidir. Erken tanı süreci ile ilgili olarak yapılan bir araştırmaya göre ABD’de yaklaşık 5 milyon kadının  rahatsızlıktan kurtulduğu ve erken tanı ile olası problemlerin önüne geçildiği vurgulanmıştır. Bu nedenle çikolata kisti rahatsızlığına maruz kalan kadınların kısa süre içerisinde tedavi olması gerekir.

Çikolata Kisti Semptomları Nelerdir?

Endometriozis rahatsızlığının bilinen en yaygın semptomu şiddetli adet ağrılarıdır. Adet döneminde sıklıkla yaşanan bu rahatsızlık kendisini önemli derecede belli eder. İlgili semptomun yanı sıra bel bölgesinde meydana gelen ağrılar, karın ağrıları, tuvalet sırasında ağrı çekme ve zorlanma ile birlikte cinsel ilişki sırasında ağrı yaşama gibi durumlarda görülür. Bu nedenle çikolata kisti rahatsızlığı yaşandığı süreçte kadınların cinsellik yönünde sorun yaşadığı gözlemlenir. Kist oluşumu sırasında yumurtalık yaklaşık 5 cm boyutunda şişer. Bu gibi durumlarda çikolata kistinin yırtılma riski artar. Yırtılma süreciyle birlikte ilgili semptomlar daha sık görülebilir. Bazı durumlarda ise hiçbir şekilde ağrı yaşanmadığı gözlemlenmiştir. Fakat ilgili rahatsızlığın sadece ağrı yaşandığı anda dikkate alınması yanlıştır. Tedavi süreci geç olmadan devreye girmelidir.

Çikolata Kisti Belirtileri

Çikolata Kisti Hastalığının Belirtileri

Her rahatsızlık gibi çikolata kisti (endometriozis) rahatsızlığının da çeşitli belirtileri bulunmaktadır. Rahatsızlığın belirtileri tam olarak görülmese bile birçok kadının benzer sorunlar yaşadığı dikkat çeken konulardan birisi olmuştur. Yumurtalıkta meydana gelen kist türlerinden birisi olan çikolata kistinin belirtileri ise rahatsızlığı tanımlayabilmek için yeterli maddeleri içerisinde barındırıyor.

Çikolata kistinin en net belirtileri;

  • Adet sürecinde şiddetli ağrı
  • Cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrı
  • Bel bölgesinde meydana gelen ağrılar
  • Halsizlik
  • Şiddetli mide bulantıları
  • Belirli zaman aralıkları ile görülen şişkinlik
  • Tuvalete çıkarken ağrı çekme

Kistin büyüme oranı ve ilerlediği aşamaya bağlı olarak çeşitli farklılıklar yaşanabilir. Çikolata kistinin belirtileri yukarıdaki şekilde olduğu gibi daha az veya daha fazla şiddetle görülebilir. İlgili belirtilerde uzman doktora görünülmesi önemlidir.

Çikolata Kisti Belirtileri

Çikolata Kisti Teşhis Süreci

Çikolata kisti rahatsızlığının belirli bir teşhis süreci bulunmaktadır. Uzman doktorlar tarafından yapılan işlemler doğrultusunda kistin olup olmadığı netleştirilir. Aynı zamanda hastanın teşhis sürecinde ne yapması gerektiği konusunda bilgi sahibi olması sağlanır.

Çikolata kistinin teşhis basamakları;

Konsültasyon: Hastalık geçmişiniz sorularak rahatsızlığa dair ilk tanı konulur. Periyodik adet kanamalarında aksama, şiddetli ağrılar ve günlük yaşantınızı etkileyecek düzeydeki menstrual ağrılar rahatsızlığın ortaya çıkmasını sağlayan en önemli semptomlardır.

Pelvik Muayene: El ile muayene olan bu yöntem uzman doktor tarafından bölgede yapılan incelemeyi kapsar. Rahatsız edici bir durum olsa bile uzman doktorunuz ile yapılacak uygulamaları önceden konuşabilir ve kendinizi rahat hissedebilirsiniz.

Tıbbı Görüntüleme: MR cihazlarının içinde yer aldığı bu yöntemle daha belirgin tanı konulabilir. Test sonuçlarına göre uzman hekim karar verecektir.

Laparoskopi: Hastalığın dışarıdan teşhis edilmesi için ideal yöntemlerden birisidir. Göbek deliğine yakın bölgeye yerleştirilen insizyon ile bölge dışarıdan incelenir. Daha sonra ise tanı konulur ve tedavi sürecine geçilir.

Çikolata Kisti Belirtileri

Çikolata Kisti Tedavisi Sonrası

Çikolata kistinin tedavi edilmesi için uygun seçenekler belirlendikten sonra kişiyi başka bir süreç karşılamaktadır. Uzun süredir yaşanılan problemlerden kurtulan kişiler tedavi sonrasında normal seviyede gelişim gösterecektir. Adet kanamalarında düzelme, ağrıların yok olması, tuvalet sırasında sıkıntı yaşamama ve cinsel sağlığın ideal seviyeye gelmesi ile kişi kendisini hem psikolojik olarak hem de fizyolojik olarak rahat hisseder. Tedavi sonrası süreçte kişilerin dikkat etmesi gereken önemli hususlar bulunmamaktadır. Bu konuda uzman jinekolog veya doktorlardan yardım alabilirsiniz.

Etiketler
Daha Göster