Çikolata Kisti Kısırlığa Sebep Olur Mu?

Çikolata Kisti Kısırlığa Sebep Olur Mu?

Birçok kadın çikolata kisti rahatsızlığının olumsuz yönleri ile karşı karşıya kalıp endişelenmektedir. Özellikle menopoz öncesi dönemde yaşanan bu rahatsızlık çeşitli soruları akıllara getirebilir. Yetişkin kadınların yumurtalıklarında meydana gelen kistler önemli rahatsızlıkları beraberinde getirebilme potansiyelini sahiptir. Çikolata kisti de buna benzer sonuçlar ortaya koyar. Ancak çikolata kisti diğer yumurtalık kisti türlerine nazaran biraz daha hafif sonuçlar ortaya koyar. Çikolata kisti hangi aşamada olursa olsun erken tanı koyularak tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Önemli bir sonuçla karşı karşıya kalınmasa dahi kist türlerinin gelişimi sağlık açısından büyük riskler barındırmaktadır. Bu konuda dikkatli olmalı ve kişisel sağlığımız için gerekli uygulamaları yapmalıyız.

Çikolata Kistinin Belirtileri

Çikolata kistinin belirtileri oldukça kesin ve süreklidir. İlgili belirtiler yaşandığı takdirde kısa süre içerisinde tedavi sürecinin başlatılması önerilir. Kistin büyümesi var olan sağlık problemini riskli duruma sokacaktır. Çikolata kisti büyüdüğü takdirde yumurtalığın kırılması ve yumurta üretimi sırasında şiddetli ağrı yaşanabilir. Bu gibi durumlar kişiyi hem sağlık açısından hem de psikolojik açıdan önemli ölçüde yıpratır.

Çikolata kistinin belirtileri;

  • Sürekli olarak yorgunluk hissedilmesi
  • Karın bölgesinde, bel bölgesinde ve tuvalete çıkıldığında şiddetli ağrı hissedilmesi
  • İshal ve kabızlık
  • İştahsızlık ve mide bulantısı
  • Adet dönemlerinde şiddetli ağrı yaşanması
  • Cinsel ilişki sırasında ve öncesinde şiddetli ağrı yaşanması

yukarıdaki şekildedir. Bu belirtiler yaşandığı takdirde önlem alınması gerekir.

Çikolata Kistinin Teşhis Edilmesi

İlgili rahatsızlığın teşhis edilme sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bireyin kendi başına tanı koymaması gerektiğidir. Birey yeteri kadar bilgi sahibi olmadığı için tanıyı net olarak koyamayacaktır. Bu nedenle uzman hekime görünmesi gerekir. Uzman hekim ilgili rahatsızlığı teşhis etmek için çeşitli bulguları değerlendirmeye alır ve hastalığın teşhisini koyar. İlk olarak hastanın hikayesini ve şikayetlerini dinleyerek bulgular elde eder. Daha sonra ise el ile muayene ederek ilgili bölgede sertleşme veya anormal bir gelişim olup olmadığını gözlemler. Son aşamada ise testlerin yapılmasını ve MR sonuçlarının kendisine iletilmesini talep eder. Tüm bu işlemlerin ardından çikolata kisti rahatsızlığının tanısı konulur. Tanı koyulduktan sonra uygun olan tedavi yöntemi belirlenir. Kistin gelişim oranına göre tedavi seçeneği değişiklik gösterebilmektedir.

Endometriozis Rahatsızlığı Kısır Yapar Mı?

Çikolata kisti rahatsızlığının şikayetlerinden en önemlisi kişinin gebe kalamamasıdır. Kist olduğu süreçte yumurtanın işlevselliğini kaybetmesi ve yumurtlama dönemlerinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle cinsel ilişki sonrasında sağlıklı bir süreç devam ettirilemez. Doğal olarak gebe kalamama durumu ortaya çıkar. Fakat gebe kalmama sorunu kısır olduğu anlamına gelmez. Hastaların birçoğu aynı şikayetten dolayı sıkıntı yaşamaktadır. Uzmanların görüşüne göre endometriozis rahatsızlığının kısırlık ile alakası yoktur. Fakat rahatsızlık sırasında gebe kalmama gibi durumların yaşandığı teyit edilmiştir.

Tedavi Sonrası Gebe Kalmak Mümkün Mü?

Tedavi aşamasında ve tedavi öncesinde gebe kalmama şikayeti olan kadınların çikolata kisti alındıktan sonra cinsel yaşantısı normale döner. Çikolata kisti bu konuda en az risk barındıran kist türüdür. Ancak kanser gibi tehlikeli rahatsızlıklara yol açan diğer yumurtalık kistleri, gebe kalmama sorunlarının sürekli olmasına neden olacaktır. Çikolata kisti tedavisinin ardından kadının hamile kalması mümkündür. Bu nedenle önemli sorunlardan birisi olan gebe kalmama durumu ortadan kalkmış olacaktır. Uzman doktorlar konu ile ilgili olarak çeşitli şekillerde bilgi vermektedir. Aynı zamanda bireylerin konu hakkında bilgi sahibi olması açısından kendilerine önemli uyarılarda bulunur. Bu tür uyarıların dikkate alınması gerekir.

Etiketler
Daha Göster