Çikolata Kisti İştah Kaybına Neden Olur Mu?

Yumurtalık kisti türlerinden birisi olan çikolata kisti önemli belirtilere sahiptir. Kistin oluşum süreci itibariyle başlayan belirtiler kistin gelişim sürecinde artarak devam eder. Bu belirtiler arasında şiddetli ağrılar, idrarın koyulaşması ve iştah kaybı gibi önemli sorunlar ortaya çıkar. Genellikle kistin ilk evrelerinde bu problemleri görmek imkansızdır. Aynı zamanda her kadın ilgili belirtileri farklı şiddette hissetmektedir. Bazı kadınlar çok hassas olduğu için farklı reaksiyonlar gösterebilir. Tam tersine kadınların şiddetli ağrılarda bile olumsuz etkilenmediğini görmekte mümkündür. Yaşanan tüm semptomlar farklı soruları akıllara getirir. Kadınlar genellikle kritik konulara değinerek iştah kaybının sürekli yaşanıp yaşanmayacağına, gebe kalmama durumunun kısırlığa yol açıp açmayacağına dair şüphe içine girer.

Çikolata Kistinin Gelişim Süreci

Çikolata kisti yumurtalığın belirli bir bölgesine yapışarak gelişim sürecine başlar. Zaman içerisinde burada 5-6 cm çapında bir genişleme meydana gelir. Yaşanan gelişmenin ardından yumurta kistinin doğal yöntemler ile ilgili noktadan ayrılması veya atılması mümkün olmaz. Normal şartlarda su tüketiminin arttırılması, yeşil çay tüketimi vb. yöntemler ile zararlı etkileri en aza indirilen kist bu sürecin ardından cerrahi işlem gerektirir. Bu nedenle kist oluşumlarında erken tanı çok önemlidir. Kist önemli ölçüde gelişim göstermeden kısa süre içerisinde müdahale yapılması gerekir. Aksi takdirde cerrahi müdahaleler ile psikolojik olarak yıpranabilirsiniz. Alternatif tıp teknikleri arasında yer alan akupunktur yöntemi ile şiddetli ağrıları önemli oranda azaltsanız bile son evredeki çikolata kistinden tamamen kurtulmak net bir sonuç olmayacaktır. Ancak cerrahi işlemler bu konuda net sonuç verir. Kistin gelişim sürecine dikkat ederek tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz.

Çikolata Kistinin Nedenleri

Yumurtalık kistleri farklı türdeki sıvılar, kan akışındaki işlev bozukluluğu ve yumurtlama döneminde yaşanan ekstra durumlarla birlikte gelişim gösteren kistlerdir. Bu tür kistler arasında yer alan ve adet döngüsünden bağımsız olarak gelişim gösteren çikolata kistinde ise belirli oranda risk bulunmaktadır. Yumurtalık kistlerinin birçoğu çok daha ağır sonuçlar içerir. Çikolata kistinde ise geçici olarak yaşanan şiddetli ağrılar vb. durumların ötesinde önemli bir problem gözlemlenmez. Endometriyal hücrelerin yumurtalığa yapışması nedeniyle oluşan ve bu süreçten sonra genişlemeye başlayan çikolata kistinin en önemli riski kist oluşumu itibariyle hamile kalamama probleminin ortaya çıkmasıdır. Bu süreç kısırlığı tetiklemez, ancak önemli bir engeldir. Tedavi süresi geciktirilmemelidir.

Endometriozis Rahatsızlığının Etkileri

Endometriozis rahatsızlığı kişiye sağlık yönünden önemli ölçüde etkiler. Özellikle kadınların psikolojik olarak yıprandığını görmek mümkündür. Bu nedenle kadınların ilgili rahatsızlığa karşı önlem alması ve problemlerden kurtulması önerilir. Genellikle şiddetli ağrılar nedeniyle psikolojik olarak kişiyi yıpratan bu tür rahatsızlıklar farklı sonuçları da beraberinde getirmektedir. Gebe kalmama, iştah kaybı yaşama, mide bulantıları, baş ağrısı yaşama, cinsel ilişki sırasında ağrı yaşama, yorgunluk ve mide bulantıları görülen en önemli etkilerdir. Bu tür etkilerden kurtulmak için uzmanlardan destek almak gerekir.

Çikolata Kisti İştah Kaybı Yaşatır Mı?

Kistin ortaya çıkmasıyla birlikte iştahsızlık yaşandığı gözlemlenmiştir. Ancak bu kalıcı bir durum değildir. Beslenme alışkanlığını önemli ölçüde değiştirmeyen bu durum kritik bir süreçtir. Tedavi uygulamalarının ardından kişi sağlıklı yaşantısına dönüş yapar ve hızla yaşam kalitesini arttırır. İştah kaybının geçici olması çikolata kistinin geçici bir rahatsızlık olduğunu vurgular. Bu noktada hastalığın bir süre sonra geçtiği ifade edilmemektedir. Sadece hastalığın kalıcı hasarlar bırakmadığı vurgulanır. Çikolata kistinin tedavisinin ardından eski sağlıklı yaşantınıza devam etmeniz mümkündür. Bu konuda detaylı bilgi alabilir ve destek bulabilirsiniz.

Etiketler
Daha Göster