Çikolata Kisti (Endometriozis) Nedir? Yumurtalık Kisti Türleri

Yumurtalıkta meydana gelen kist türleri birbirinden farklılık gösterebilir. Her biri farklı semptomlar ile ortaya çıkarken çikolata kistinde ise adet döngüsünden bağımsız gelişimler gözlemlenmektedir. Birçok kadının sağlık problemleri arasında yer alana çikolata kisti sorunu özellikle menopoz dönemi öncesinde kritik bir süreçtir. Kadınların tedavi uygulamaları ile sağlığına kavuşması mümkündür. Tedavi edilebilen kist türlerinden birisi olan çikolata kistinde hem tıbbi yöntemler hem de alternatif tıp yöntemleri uygulanabilir. Uygulanan her bir yöntem tedavi sonrası süreci doğrudan etkilemektedir. Alternatif tıp yöntemlerinde iyileşme süreci biraz daha uzun olsa bile genel anlamda her yöntem etkili sonuç vermektedir. Çikolata kisti rahatsızlığı olanlar için bir diğer önemli konu ise erken tanı sürecidir. Tanı konulması geciktiği takdirde cerrahi müdahale seçeneği kuvvetlenir.

Çikolata Kisti (Endometriozis) Belirtileri

Çikolata kistinin gelişim aşamalarında farklı belirtiler görmek mümkündür. Özellikle yumurtalık etrafında şişerek gelişim gösteren ve 1-2 cm ile 5 cm oranına kadar gelişim gösteren bu rahatsızlık, bulunduğu aşamaya bağlı olarak bireylerde farklı belirtilerin görülmesine neden olabilir. Aynı zamanda bazı kadınlar şiddetli ağrı yaşarken bazıları ise azami düzeyde ağrı çeker.

Çikolata Kistinin Belirtileri;

 • Kistin bulunduğu bölgede şiddetli ağrı görülmesi
 • Bel bölgesi ve karın bölgesinde ağrı yaşanması
 • İştahsızlık ve mide bulantıları
 • Tuvalete çıkma zorluğu
 • Adet döneminde ağrı yaşama
 • Cinsel sağlığın önemli oranda zarar görmesi ve cinsel ilişki esnasında ağrı yaşanması

Yukarıdaki belirtilerin kişiden kişiye farklı derecelerde görüldüğü teyit edilmiştir. İlgili belirtiler görüldüğü takdirde en yakın uzman doktora gidilmesi ve tanı konulmasının sağlanması gerekir.

Kist Türleri ve Çikolata Kisti

Çikolata kistinin yanı sıra yumurtalıkta meydana gelen birçok kist türü bulunmaktadır. Kadınların yumurtalık kistleri konusunda dikkatli olması ve tedavi sürecini geciktirmemesi gerekir.

Fonksiyonel Kist Türleri;

 • Folikül Kisti: Yumurtalıkların olgunlaşması sürecinde meydana gelir. Yumurtlama döneminde yumurta kırılmazsa ve serbest bırakılmazsa folikül kist olduğu tespit edilir.
 • Corpus Luteum Kisti: Yumurtlama sonrasında folikül corpus luteum’a dönüşür. Burada biriken sıvı nedeniyle kist meydana gelir.

Diğer Kist Türleri;

 • Dermoid Kist: Kısmi olarak kanserli olan dermoid kistler insan yumurtalarını oluşturan hücreler aracılığıyla gelişim gösterirler.
 • Kistadenomlar: Yumurtalık dokusu ile gelişir ve sıvı/mukoza ile doldurularak kist haline dönüştürülür.
 • Endometriozis: Endometriyal hücrelerin yumurtalığa yapışması ile oluşur. Çikolata kisti olarak adlandırılır.

Çikolata Kisti Tedavisi (Alternatif Tıp)

Çikolata kistinin tedavi yöntemleri farklılık gösterebilir. Bu farklılığın ana sebebi ise yumurtalıkta oluşan keseciğin gösterdiği gelişimdir. Gelişim ile bağlantılı olarak uzman doktorlar bir karar verir. Eğer doğal tedavi yöntemleri uygulanmak istenirse alternatif tıp yöntemleri devreye girer. Bu aşamadan sonra akupunktur ve bitkisel çaylar hastaya önerilir. Ayrıca sıcak su torbası uygulaması ve şifalı taşlar da bu yöntemlere alternatif olarak listelenir. Alternatif tıp uygulamalarının periyodik olarak yapılması gerekir. Eğer akupunktur yapılacaksa belirlenen seans sayısı eksiksiz olarak uygulanmalıdır. Yine buna benzer bir önekle papatya çayı gibi bitkisel çayların da periyodik olarak tüketilmesi gerekir. Uygulamalar aksatılmadığı takdirde tedavi süreci olumlu bir şekilde sürdürülür.

Çikolata Kisti Tedavisi (Cerrahi Yöntemler)

Çikolata kisti tedavisinde uygulanan cerrahi seçenek laparoskopiktir. Bu seçenek ile hastanın karın bölgesinin (göbek deliğinin altı) işaretlenmesi ve bu bölgeden tüp yardımı ile tedavi uygulaması yapılması sağlanır. Aynı zamanda genital bölgenin genel dokusu detaylı bir şekilde incelenir. Cerrahi yöntem olarak bulunan laparoskopi  seçeneği birçok hastada olumlu sonuç vermiştir. İlgili seçenek çikolata kistinin ilerleme seviyesine balı olarak kullanılır. Eğer kist alınması gereken boyutta ve doğal yöntemler ile tedavi edilemeyecek düzeyde ise cerrahi yöntem kullanılır. Bilinen önemli bir riski yoktur.

Etiketler
Daha Göster